Dům a zahrada

Citronová tráva alias citronela. Jak jí pěstovat?

1

Citronová tráva se vyznačuje dlouhými, tenkými, šedozelenými listy a s citrusovými plody nemá příliš mnoho společného, patří totiž do čeledi lipnicovitých a je tedy spíše příbuzná s bambusem, kukuřicí nebo rýží. Též jí můžete znát pod jménem citronela. Angličané jí však nazývají Thai lemon grass, neboť je původem z Malajsie, ale najít jí můžeme po celé jihovýchodní Asii a Kalifornii. Patří mezi nejdůležitější koření jihovýchodní Asie. Díky své popularitě citronová tráva našla uplatnění v celé řadě jídel, ale najdeme ji také v mnoha parfémech a čisticích prostředcích, kterým propůjčuje čerstvou citronovou vůni.
 velká tráva

Pěstování citronové trávy

Smíchejte dobrou zahradnickou půdu s organickým hnojivem. Ideální jsou květináče o průměru od 7 do 10 cm, teprve když se kořínky příliš rozrostou, tak můžete trávu přesadit do většího květináče, ale jinak ji nechte na pokoji. Na dno květináče dejte drenáž, kvůli zamokření.
Stejně jako venkovní, tak i citronová tráva pěstovaná uvnitř potřebuje nejméně šest hodin slunečního svitu denně.
 

Jak se citronela používá

Stvoly jsou příliš tuhé k jídlu, ale obsahují výrazné silice a chutě, které se uvolňují vařením. V komplikované souhře chutí jihoasijské kuchyně citronová tráva vyrovnává chuť ostrých chilli papriček a zvýrazňuje chuť polévek z kokosového mléka. Citrát, základní olej, který se nachází i v citronové kůře, dává citronové trávě její charakteristickou chuť a vůni. Cibulovité konce trávy se krájejí na plátky a přidávají do jídel, kterým dávají unikátní chuť.
citronová tráva
Citronová tráva je užitečná i z lékařského hlediska. Působí antibakteriálně a jako čaj ze sušených plodů zvyšuje tvorbu potu, což je prospěšné u nemocí z nachlazení. Také se může použít ve formě čaje při poruchách trávení a bolestech břicha. V menších dávkách je vhodná i pro děti. Má příjemnou citronovou vůni, ale přitom nemá kyselost citronu.

Citronová tráva alias citronela. Jak jí pěstovat?
Ohodnoťte příspěvek
">