asd asdsa f
Cestování

Znáte polský Czieszyn?

14

Polský Cziezsyn si pamatují obyvatelé žijící v blízkosti moravsko-polských hranic především jako místo, kde se jezdilo po sametové revoluci za levnými nákupy. Pokud jste se chtěli levně a dobře obléci, museli jste do Czieszyna. Pokud jste sháněli levné jídlo, museli jste do Czieszyna. Pokud jste sháněli levné kazety slavných interpretů, museli jste do Czieszyna.
Tak to funguje dodnes. Stále tam lidé cestují za levnými nákupy, i když počet nakupujících mnohonásobně klesl, přesto tam cestuje za nákupy poměrně mnoho Čechů.
 

Zajímavé město

Přitom toto město je velmi půvabné a stojí za to ho navštívit také z pozice turisty a nikoli jen nakupujícího. Turistických zajímavostí je v tomto městě více než dost. Pojďme si ty nejzákladnější představit.
 

  • Rotunda svatého Mikuláše– nejvýznamnější památkou je nepochybně vzácná a zcela zachovalá románská rotunda svatého Mikuláše. Jedná se o nejstarší sakrální stavbu ve Slezsku. Jedná se o unikát a přitom mnoho lidí ani neví, jaká vzácnost se zde nachází.
  • Piastovská věž.Dávnou historii, kdy v malých Polských knížectvích vládl polský vládnoucí rod Piastovců, připomíná Piastovská věž, což je to jediné, co se dochovalo ze starobylého středověkého hradu. Výstup na věž je velkým dobrodružstvím, ale pozor, nikoli pro ty, kteří trpí závratěmi.
  • Zámek – na místo středověkého hradu postavili někdejší vládci Czieszyna zámek. Ten dnes funguje jako muzeum a výstavní síň.
  • Židovský hřbitov – na území Czieszyna se nachází velký a unikátní židovský hřbitov. Bohužel Poláci nejsou takoví příznivci a milovníci židovských památek jako například Češi, kteří se ochotně pouští do oprav židovských památek. Proto tento unikátní hřbitov chátrá. I přesto se jedná o úžasnou památku a židovský hřbitov stojí za to navštívit.
  • Muzeum Slezska – jedná se o jedno z nejstarších muzeí v Evropě. Zpřístupněno bylo již v roce 1802.

 
Zkrátka a dobře, jak vidíte, toto město si nemůžete nechat ujít.