Dům a zahrada

Chtěli byste perský koberec?

21

Když se chce někdo cítit vyjímečný nebo když chce zazářit před návštěvami, nejednou ve svém příbytku opovrhne jak vcelku běžným linoleem, tak i neméně běžným tuctovým kobercem. Protože to sice poskytuje člověku dobré služby, ale přece jenom to není nic zase až tak světoborného.
Pokud chce být takový člověk – jak se hezky česky říká – ‚in‘, pořizuje si na podlahu svého bytu něco luxusnějšího. Například ručně tkaný perský koberec.
koberec před gaučem

Je v tom jistá dávka vychloubačnosti, to bezpochyby, ovšem nejen té. Protože tento typ koberců oplývá mimo své vyšší ceny, za níž stojí složitý způsob výroby, třeba i vysokou odolností a originálním vzhledem.
Výroba takového ručně vázaného koberce není žádnou prkotinou. Jeden takový ručně vyrobený koberec vzniká v průměru osm měsíců, ovšem výjimkou není ani víc než jeden celý rok, je jedinečný a časem na hodnotě nejen netratí, ale naopak získává. Čímž se liší od koberců vyráběných strojově, jichž se nadělá za srovnatelný časový úsek hromada a nejsou ničím víc než spotřebním zbožím.
Tím, co oba typy koberců odlišuje jeden od druhého, je pak i jejich kvalita. Protože ty perské, vázané uzly Persian Senneth, vydrží podstatně více než nějaký sériově vyráběný materiál.
Perské koberce se rovněž vyrábějí z ryze přírodních materiálů, které jsou odolnější proti opotřebení, lépe se čistí a déle pak čisté i zůstávají, a stálejší jsou i barvy na nich, jež jsou přírodního původu a nevyvolávající alergii.
Pokud se pro perský koberec rozhodnete, máte stran materiálu na výběr z
a)      bavlny
b)      vlny
c)      juty
d)      hedvábí
e)      či zvířecí srsti
prosklená stěna

Přičemž tím nejběžnějším materiálem je kombinace vlny a bavlny.
Pro perské koberce je typické mimo jiné i to, že má mít každý z nich svůj význam. Bývají tak do nich například vetkány výjevy z bitev, příběhy tragických nešťastných lásek, jsou tu vyobrazeny významné osobnosti, náboženské příběhy, květiny, zvířata nebo různé tvary. Zřejmě nejčastější jsou ale modlitební oblouky a strom života, váza nesmrtelnosti či smuteční vrba jakožto symbol smrti.
Z barev pak převládají ty zářivé, hlavně červená a modrá.
Takové https://www.uvis.cz/rucne-tkane-perske-koberce-okouzli-a-vydrzi/. Sice to není zrovna levný špás, ale když člověk vezme v potaz, že při správné péči vydrží i přes padesát let, bylo by hříchem si takový nekoupit. Stejně jako jsou dnes už za hlupáky ti, kdo namísto dražších úsporných svítidel používají zbylé levnější nehospodárné žárovky.

Chtěli byste perský koberec?
4.4 (87.5%)8