asd asdsa f
Business

Chybí vám pracovníci ve výrobě?

3

České firmy se v posledních letech ocitly v nesmírně komplikované situaci. Proč je pro ně nábor zaměstnanců nyní tolik náročný a jakým způsobem celou situaci ovlivnila pandemie?

Nezaměstnanost v Česku dál klesá

Setrvale klesající nezaměstnanost je trendem posledních několika let. Již v roce 2015 bylo v Česku bez práce historicky nejméně lidí od roku 2008. Míra nezaměstnanosti tehdy dosáhla hodnoty 5,1 %. Experti v té době predikovali, že nezaměstnanost bude klesat dál.

To se skutečně splnilo. Byť nezaměstnanost na konci roku 2021 mírně oproti předcházejícím měsícům stoupla, v celkovém úhrnu dosáhla hodnoty 3,5 %. Ještě v polovině téhož roku přitom míra nezaměstnanosti dosahovala 3,7 %.

Zaměstnavatelé měli už v uplynulých letech zájem především o pracovníky v dělnických a technických profesích. Kupříkladu v roce 2016 firmy poptávaly hlavně pomocné pracovníky, řidiče, montážní dělníky. Situace se za několik let příliš nezměnila, lidé chybí ve výrobě i v IT.

dělník v obleku

Celkový stav nikterak významně neovlivnila ani pandemie koronaviru. V žádné fázi, jak vyplývá ze statistických dat, zcela nevzrostl počet nezaměstnaných.

Zaměstnanci se museli potýkat s výpadky své pracovní aktivity, které se kompenzovaly různou formou. Šlo o ošetřovné či překážky práce, u nichž dostávali náhradu mzdy. Jen minimum lidí se tak ocitlo zcela bez práce.

Řešením je nábor zahraničních pracovníků

Trend proto hovoří jednoznačně: Převis volných pracovních míst je oproti poptávce po práci proto stále značný. Nábor pracovníků v Česku jednoznačně nenese kýžené výsledky.

Proč se vlastně nedaří uspokojit zájem firem o nové pracovníky? Podle zástupců podniků chybí českým zaměstnancům často flexibilita i ochota se učit. V patové situaci se však ocitly nejen firmy poptávající pracovníky do výroby.

Kvalifikované profese jsou navíc v některých oblastech vyloženě „nedostatkovým zbožím“. Technicky orientovaných pracovníků s vysokou kvalifikací je nedostatek, chybí například IT konzultanti nebo IT analytici.

výzkumná laboratoř

Nedostatek pracovníků tak kompenzují cizinci. A to i přesto, že nábor cizinců je z administrativního hlediska komplikovanější a tuzemské podniky na své zaměstnance řadu měsíců čekají. Běžně trvá nábor přibližně 3 až 5 měsíců.

Standardní situaci vyžadující primárně zajištění pobytového oprávnění a pracovního povolení pro cizince komplikuje pochopitelně neustále se měnící systém zdravotních prohlídek, karantén či omezení pro vstup na české území.

Pracovní agentura umí vyhledání nových zaměstnanců usnadnit

Řešením může být využití služeb pracovní agentury IRS Czech, která dokáže zprostředkovat legální nábor pracovníků z různých i mimoevropských zemí.
Personální agentura zprostředkuje vyřízení potřebných dokumentů. Kromě pracovních a pobytových oprávnění lze taktéž zajistit zdravotní pojištění, řidičské průkazy či ověření vzdělání.

Stejně tak na pracovní agenturu přechází kompletní ověřování kompetencí zaměstnance a vedení pohovoru včetně zajištění tlumočníka.

Náborové potřeby firmy jsou tímto naplněny a současně dochází k úspoře času, personálních kapacit i celkových nákladů.