asd asdsa f
Dům a zahrada

Honba za super trávníkem se časem nevyplatí

15

Trávník není jen estetickou záležitostí. Je naopak velice důležitým prvkem ne jen zahrady okolo jednotlivých domů, ale široké krajiny jako celku. Trávník je domovem spousty živočichů. A ti jsou pro nás také důležití. Jednak tím, že trávník sami obhospodařují, provzdušňují a hnojí. Ale také tím, že se vypořádávají s různými parazity, které na trávníku nechceme. Celá ta hmyzí a živočišná galerka se také stará, aby půda pod trávníkem byla kyprá, aby jí procházela voda.
zahradní sekačka
Ano voda. Tu tráva zadržuje sama o sobě. Bez vody by trávník nemohl růst, bez ní by nežil. Vodu přes kořenový systém tráva posílá i do nižších vrstev půdy a díky tomu voda nemizí a neztéká pryč. Naopak se dostává hlouběji a hlouběji, až doplňuje hladinu spodní vody.
Z toho titulu je trávník nezbytným fenoménem ovlivňujícím vodní hospodářství v celém kraji.
pes s hadicí
Jak si dnes spousta lidí uvědomuje, začíná v naší zemi být silná poptávka po vodě. Jsme na vrcholu Evropy. Od nás odtékají vody do všech zemí v okolí kontinentu. Což jinými slovy znamená, že pokud vodu nezastavíme a nezadržíme u nás, začneme jako země vysychat. Dá se říci, že předchozí věta je chybná v časování. Ne že začneme. Už jsme začali.
Stát může vystavět nové přehrady, nové zádržné systémy vody, které zabrání jak povodním, tak rychlejšímu odtékání vody do potoků a řek a pak pryč od nás. Ale to je málo. Těmito systémy se voda zadržuje až v údolích nebo v lepším případě v roklinách. Je to voda, která se nestačila dostat hluboko do půdy a dozásobit tak spodní vody. A to je pozdě.
květina na poušti
Možná majitelům zahrad, a nakrátko střiženým trávníkům, dojde při každoročním pohledu na hnědé plochy ve vyschlém trávníku, že je něco špatně. Stačí aby stále více obcí začalo vydávat zákaz zalévání pozemků a budou se muset smířit s tím neutěšeným pohledem. Nebo budou muset nastavit své sekačky na vyšší střih. Přestat hoblovat trávník u země, ale nechat ho o pár centimetrů vyšší. V takovém trávníku se drží více vody. Je také chladnější, takže se na něm sráží více rosy. A samozřejmě takový trávník působí blahodárně na zásobování spodních vod.
Bylo by fajn, kdyby si stále více lidí uvědomilo, v jak vážné situaci se naše domovina nachází a zkusilo alespoň svou troškou přispět ke zlepšení situace.