asd asdsa f
Dům a zahrada

Honba za super trávníkem se časem nevyplatí

9

Trávník není jen estetickou záležitostí. Je naopak velice důležitým prvkem ne jen zahrady okolo jednotlivých domů, ale široké krajiny jako celku. Trávník je domovem spousty živočichů. A ti jsou pro nás také důležití. Jednak tím, že trávník sami obhospodařují, provzdušňují a hnojí. Ale také tím, že se vypořádávají s různými parazity, které na trávníku nechceme. Celá ta hmyzí a živočišná galerka se také stará, aby půda pod trávníkem byla kyprá, aby jí procházela voda.
zahradní sekačka
Ano voda. Tu tráva zadržuje sama o sobě. Bez vody by trávník nemohl růst, bez ní by nežil. Vodu přes kořenový systém tráva posílá i do nižších vrstev půdy a díky tomu voda nemizí a neztéká pryč. Naopak se dostává hlouběji a hlouběji, až doplňuje hladinu spodní vody.
Z toho titulu je trávník nezbytným fenoménem ovlivňujícím vodní hospodářství v celém kraji.
pes s hadicí
Jak si dnes spousta lidí uvědomuje, začíná v naší zemi být silná poptávka po vodě. Jsme na vrcholu Evropy. Od nás odtékají vody do všech zemí v okolí kontinentu. Což jinými slovy znamená, že pokud vodu nezastavíme a nezadržíme u nás, začneme jako země vysychat. Dá se říci, že předchozí věta je chybná v časování. Ne že začneme. Už jsme začali.
Stát může vystavět nové přehrady, nové zádržné systémy vody, které zabrání jak povodním, tak rychlejšímu odtékání vody do potoků a řek a pak pryč od nás. Ale to je málo. Těmito systémy se voda zadržuje až v údolích nebo v lepším případě v roklinách. Je to voda, která se nestačila dostat hluboko do půdy a dozásobit tak spodní vody. A to je pozdě.
květina na poušti
Možná majitelům zahrad, a nakrátko střiženým trávníkům, dojde při každoročním pohledu na hnědé plochy ve vyschlém trávníku, že je něco špatně. Stačí aby stále více obcí začalo vydávat zákaz zalévání pozemků a budou se muset smířit s tím neutěšeným pohledem. Nebo budou muset nastavit své sekačky na vyšší střih. Přestat hoblovat trávník u země, ale nechat ho o pár centimetrů vyšší. V takovém trávníku se drží více vody. Je také chladnější, takže se na něm sráží více rosy. A samozřejmě takový trávník působí blahodárně na zásobování spodních vod.
Bylo by fajn, kdyby si stále více lidí uvědomilo, v jak vážné situaci se naše domovina nachází a zkusilo alespoň svou troškou přispět ke zlepšení situace.