asd asdsa f
Děti

Jak na vzteklé dítě

16

Patříte k rodičům malého vzteklouna? Může pro vás být i běžná návštěva obchodu stresujícím bojem s vlastním potomkem? Když ho někde přepadne záchvat vzteku a hněvu a něco si „umane“, co s ním, aby následky byly pro něj, vás i okolí co nejsnesitelnější?
ubrečené dítě

Když se při jeho hlučném vystoupení zkusíte zachovat klid a pokusíte se ho ignorovat, okolí vás odsoudí jako rodiče co toho rozmazleného nevychovance nechá řvát na veřejnosti. Pokud to už vaše pocuchané nervy nevydrží a začnete ho sbírat, tahat pryč a různě s ním smýkat, budete pravděpodobně za trýznitele malých dětí. Možná vám i někdo uvědomělý a nejchytřejší začne vyhrožovat policií. Ach jo, kdyby raději někdo opravdu poradil, co si s mrňousem v takové horké chvilce počít!

Tak se párkrát zhluboka nadechněte a vydechněte a jdeme na to.

 naštvaný chlapec

První pomoc

Tak za prvé, když je „v ráži“, s logikou na svého chlapečka či holčičku rozhodně nechoďte. Nemá to cenu. V této chvíli svého miláčka určitě nepřesvědčíte, že to či ono opravdu nepotřebuje a kupovat to nebudete. Dle psychologů děti cítí během hysterických záchvatů celou škálu velmi silných emocí. Od hněvu po zklamání a smutek. Opakujte si, že dospělí jste vy. Dejte dítěti najevo, že jeho pocity vnímáte. Nikdy ale nekupujte „na usmířenou“ to, co hysterický záchvat způsobilo. Způsobilo to jen to, že si bude myslet, že taktika zabrala a příště ji bude uplatňovat znovu. Takže politovat ho, obejmout a jakmile se trochu uklidní rychle ven.

 

Jak tomu předejít

Při další „akci“ myslete na prevenci. Vyhýbejte se regálům s „rizikovým“ zbožím, lákadlům, co u mrňouse způsobují nechtěné reakce. Víme, že je to těžké. Obchodníci nám to jejich strategií rozmístění zboží rozhodně neusnadňují. Když se úspěšně vyhnete oddělení hraček nebo cukrovinek, číhají lákadla u pokladny, kterou projít musíte.

 

Někdy takto „spustí“ i dítě, u kterého to není zvykem. Může tomu přispět to, že je unavené nebo je mu třeba horko. Některé zase špatně snáší dlouhý pobyt v nákupním košíku, dlouhé zkoušení oblečení apod. Sledujte proto náladu svých dětí, ať máte přehled o tom, co jim nejvíce vadí. Snažte se pak takovým situacím předcházet.