asd asdsa f
Cestování

Není Švýcarsko jako Švýcarsko

9

Švýcarsko není naším přímým sousedem, ale není nám zase tak vzdáleno a je to jistě krásná země, o tom není pochyb. Ale slyšeli už jste někdy o gruzínském Švýcarsku? Možná jste ho zaregistrovali pod názvem Svanetie. Tato oblast je tou nejhezčí na území Gruzie. Milovníci hor si zde určitě přijdou na své, stejně tak obdivovatelé architektonických památek. Naštěstí už jsou pryč doby, kdy Gruzie nebývala zrovna bezpečnou zemí.
chatka u jezera v horách

Vyskytovali se zde bandité. Naštěstí za posledních dvanáct let se v tomto směru situace výrazně zlepšila. I tak, pokud se rozhodnete navštívit zdejší kraj, buďte opatrní. Pro jeho krásu se sem i přes případné nebezpečí vydává stále více turistů lačnících po něčem novém a neokoukaném.

Svanetie leží v severozápadní části Gruzie, obklopují jí vysoké hory Velkého Kavkazu vysoké kolem pěti tisíc metrů. Obyvatelé zde žijící si říkají Svanové, mluví kavkazským nářečím, které má do klasické gruzínštiny má hodně daleko. Před nájezdy Turků nebo útoky Rusů tamní obyvatelé chránily právě hory.
tannheimer hory

Hlavním městem se zhruba dvěma tisíci lidmi je Mestie. Pokud se chcete vydat právě sem, určitě se vám bude hodit automobil, který si poradí s krkolomným terénem nebo si můžete zaplatit zdejší taxi. V zimních měsících díky počasí je cesta sem takřka nedostupná. Pod samotným úpatím hory Ušba leží Beča, krásné malé městečko, které jistě stojí za to navštívit.  V jeho okolí budete mít možnost spatřit vrcholky hor pokryté ledem. Zdejší obyvatelé jsou pastevci. Jako střed turistického dění je označováno město Zugdidi, díky uprchlíkům se jeho zvýšil na více než sedmdesát tisíc obyvatel.

Měnovou jednotkou je zde Lari, jednu pořídíte za třináct korun. Ubytování vás vyjde na dvacet Lari včetně plné penze, taxi stojí patnáct Lari a pronájem džípu dvacet.

Pokud rádi objevujete nové kraje, určitě pro vás tím pravým bude návštěva Svanetie.