asd asdsa f
Dům a zahrada

Jak na stavbu a údržbu komínů

4

Každá chce do svého domku krb. Vypadá to stylově, a navíc to domu dokládá jakousi zvláštní útulnost. Je v tom zkrátka něco, co v nás stále ještě evokuje pohodu domova.
komíny u okna

Dnešní kouř je studenější, než býval za první republiky. Proč? Hlavně kvůli tvrdým palivům, které mají jiné chemické složení a také jinou teplotu spalování a jinou dobu spalování. To proto, že zatímco kdysi to bylo všem jedno, dnes chtějí všichni ušetřit, kde se dá. A také na topení. Takže teplo, které vychází z krbu, by mělo předat co nejvíce tepla do svého okolí, tedy do zbývajících částí domu.
–          Dneska je nutné izolovat komíny větší vrstvou izolace s větší výdrží
–          Je nutné, aby kouř, který prochází komínem, chladl co nejpomaleji, a dokonce ještě při východu z komína měl alespoň sto jeden stupeň celsia
–          Chladnější kouř znamená také to, že se musejí pomaleji ochlazovat materiály, kterými zatápíme

Jaké použít komínové vložky?

Většinou se snažíme, aby nám všechno vydrželo tzv. pro „další generace“, tedy aby věci jako komíny vydržely alespoň padesát let. Většina Čechů volí mezi komínovými vložkami tu šamotovou. Ale musíte počítat s tím, že s měnícími se normami pro komíny a spalování bude možné, že ve chvíli, kdy si pořídíte nové spotřebiče, už je nebude možné napojit na šamotovou vložku, zvlášť pokud bude třeba, aby nové spotřebiče fungovaly i při vyšší vlhkosti a nižší teplotě.
Ačkoli Češi stále ještě volí šamotovou vložku, odborníci se shodují na vložce izostatické. Ta nejenom déle vydrží, ale poskytuje mnohem lepší záštitu. Také je bezpečnější a je pravděpodobné, že bude fungovat i ve větších vlhkostech.
antény na komíně
Jak na pojištění?
Všichni máme nemovitost a domácnost pojištěnou proti nejrůznějším věcem. Ale nezapomeňte také na nebezpečí, které hrozí spotřebičům, nebo kdyby z krbu – či v důsledku špatné funkce komína – vznikl požár.