asd asdsa f
Peníze

Jak si užít Vánoce a nezruinovat se

15

·         Stanovte si finanční limit na dárky
Děsíte se toho, kolika příbuzným a známým budete muset koupit dárek a nebudete to moct finančně zvládnout? Řešení je jednoduché! Domluvte si s lidmi, se kterými se máte v plánu vzájemně obdarovat, na nějakém rozumném finančním limitu, do kterého se musíte při koupi vejít. Ušetříte peníze a vyhnete se tak vzájemně i trapným situacím, kdy jedna strana koupí drobnost a druhá něco nákladného.
 vánoční větvička
·         Buďte střídmější
Vánoce jsou u nás mimo jiné oslavovány zejména obrovským množstvím jídla a pití. Mnoho lidí dělá již začátkem prosince neuvěřitelné zásoby dobrot, ženy se předhánějí v počtu druhů cukroví, které před svátky napečou, v množství bramborového salátu i v počtu chodů, které budou zdobit jejich štědrovečerní tabuli. Velké zbytky poté všichni řešíme přejídáním, zamrazováním, ale v neposlední řadě také vyhazováním jídla, a tedy i peněz do odpadkového koše. Je to zbytečné!
 
·         Buďte kreativní
Nemusíte zrovna překypovat zručností, abyste si mohli vyrobit domácí výzdobu podle svého. Vyrobte si s dětmi třeba řetězy na stromeček z barevného papíru, upečte a později nazdobte voňavé perníčky vhodné nejden na stromeček nebo vyražte do přírody, z jejíchž darů se dají vyrobit i různé svícny, pomocí kterých si doma vytvoříte tu pravou vánoční atmosféru. Udělejte si z výroby vánoční výzdoby společně s dětmi příjemný rituál a nebudete muset řešit, kde vezmete peníze na nákup předražených dekorací..
 panáček a euro
·         Ach ty stromky
Tuto situaci zná většina z nás. Člověk obchází v dostatečném časovém předstihu stánky, kde prodejci nabízí živé vánoční stromky. Pokud po dlouhém hledání najdeme nějaký podle našich představ, zaplatíme za něho nehorázné peníze, odsmýkáme ho domů a tam ho pak nekonečně dlouho zkoušíme upevnit do stojanu, což jde těžko, protože jsme opět neodhadli šíři kmenu. A likvidace stromku po svátcích bývá také obtížná, zvláště pro rodiny bydlící v paneláku. Ideálním řešením je investovat do hezkého umělého stromku, který poslouží spoustu let, takže se investice vyplatí, dobře se později uklízí a navíc podpoříte ekologickou myšlenku o zbytečném kácení mladých stromů. A že vám bude chybět vůně jehličí? Co třeba vyrobit si z pravých smrkových větviček již zmíněný svícen?
 
·         Přepněte se
Zkuste se na chvíli v tom shonu zastavit a uvědomit si, co vlastně od Vánoc očekáváte. Je to opravdu spousta drahých dárků, nákladného jídla a perfektně nazdobený byt? Když uděláte několik menších kompromisů, můžete si je přece užít také a bez zbytečných finančních a jiných stresů. Jedině tak budou opravdu šťastné a veselé.