asd asdsa f
Dům a zahrada

Mšice – noční můra zahrádkářů

14

Mšice jsou měkký a velmi drobný hmyz, který vytváří na listech a stoncích shluky jedinců.
Většinou se z vajíček vylíhnou bezkřídlé samičky, tak zvané „zakladatelky", a ty pak bez páření rodí živé mladé mšice bez křídel, rozmnožující se dále obdobným způsobem. Touto cestou mohou vzniknout až generace mšic, které se vždy na podzim vrací na původní hostitelskou rostlinu a dále se množí. Samičky kladou po páření vajíčka a ta na rostlině přezimují.

berušky

Mšice se živí sáním rostlinných šťáv. Silné napadení mšicemi poškozuje růst a vyvolává vznik deformací rostlin. Stejně jako u jiných živočichů i mšic existuje větší množství druhů.
Mšice maková, která napadá hlavně řepku, mák, mrkev a špenát. Mšice chmelová napadá chmel, mšička révokaz vinnou révu, vlnatka krvavá ovocné stromy atd.
 
Jak poznáte, že na Vaši zahradu zavítaly mšice?

Listy rostlin jsou povadlé a deformované. Zkontrolujte také jejich spodní stranu, a jestliže najdete podlouhlý výběžek, jedná se o kolonii mšic, které rostlinu oslabují.
Pokud se vám zdá, že máte na ovocných stromech až příliš mnoho mravenců, pravděpodobně tam máte také mšice, které mravenci ochraňují z důvodu produkce tzv. medovice.
 
Likvidace a prevence proti mšicím

V domácích podmínkách je nutná především preventivní ochrana proti zavítaní mšic do bytových prostor. Preventivní instalace ochranné​ sítě tam, kde jsou otevřená okna a balkon. U nově ,,nastěhovaných“ pokojových rostlin je vhodný postřik chemickým přípravkem.

hmyz

Mezi osvědčené​ prostředky na hubení mšic ovšem patří zejména jejich přirození predátoři, tedy slunéčka sedmitečné a larvy pestřenky. Dalším likvidačním prostředkem je cigaretový kouř a nedopalky cigaret, nechte je louhovat ve vodě a roztok nastříkejte na mšice. Účinná  je dále Jarová a mýdlová voda. Druhý den po aplikaci však nezapomeňte důkladně omýt listy. Z přírodních likvidátorů vyzkoušejte například kopřivový nebo pelyňkový nálev, nálev drceného česneku nebo levanduli.

mrkev

Pokud se ovšem mšice přemnožily, přírodní a tak zvané babské varianty nezaberou.
V takovém případě je vhodnější vsadit na chemii.