asd asdsa f
Internet

Špatná hesla na internetu používá 95 % Čechů

4

Příliš krátké a slabé přístupové informace k online účtům mohou být velkým problémem. Podle průzkumu antivirové společnosti Avast je používáme téměř všichni. Prvním problémem je, že nejsou kvalitní a bezpečné. Druhým je fakt, že je používáme opakovaně na více platformách a posledním je to, že se jedná o snadno odhalitelná slova.

světová kybernetická bezpečnost

Nejčastěji používané údaje

Nikdo z nás nechce přihlašovací údaje zapomenout. To je hlavní důvod k tomu, že využíváme jména a názvy, které může kdokoli odvodit například z vašeho profilu na sociálních sítích. Co mezi ně patří?

  • Jméno samotného uživatele či jiného člena rodiny (22 %),
  • jméno domácího mazlíčka (15 %),
  • datum narozenin nebo rodné číslo (10 %).

Většinu z těchto údajů snadno najdete na Facebooku, Instagramu či Googlu. Zamyslete se proto nad tím, jakou kombinaci znaků používáte vy. Možná byste ho měli přehodnotit, vymyslet skutečně silné heslo a raději si ho někam napsat, než spoléhat na krátkou a slabou možnost.

klávesa s otiskem prstu

Vytvořte dokonalé heslo

O bezpečnosti rozhoduje několik parametrů. Jedním z nich je jeho délka, použití velkých písmen, čísel a speciálních znaků jako je např. %. Dokonalý kód má minimálně šest znaků, malá i velká písmena, čísla a speciální znaky. Písmena by ovšem neměli dávat dohromady smysluplné slovo a čísla by neměla jít postupně po sobě. Tady jsou příklady:

  • Mn43?rKS9,
  • uRs81pO%d,
  • LAgr90E3.

Takové znaky si pochopitelně budete muset někam zapsat, ale jsou mnohem bezpečnější než používání vlastního jména. Odborníci upozorňují, že kyberzločinci využívají právě faktu, že si své heslo chcete snadno zapamatovat a nechcete pro každý účet vymýšlet nové. Díky tomu se tam mohou nabourat a například posílat e-maily či zprávy na Facebooku vašim přátelům a známým se žádostí o peníze a podobně.

Není nic jednoduššího než si vzít kus papíru a zapsat si jednotlivé účty a k nim jedinečné kódy. Tak si je nemusíte pamatovat, vaše data budou v bezpečí a budete moci být v klidu. Může se to zdát složité a zbytečné, ale v dnešní době krádeže identit, dat a údajů k platební kartě to zbytečné rozhodně není.